• Dziecięcy Telefon Zaufania

          • Informacja Biura Rzecznika Praw Dziecka o Dziecięcym Telefonie Zaufania i czacie internetowym dla dzieci i młodzieży Biuro Rzecznika Praw Dziecka informuje, że Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 działa teraz całodobowo. Telefon jest nieodpłatny, podobnie jak prowadzony przez profesjonalnych psychologów dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Czat nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.

          • #SZCZEPIMYSIĘ

          • DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ PRZECIWKO COVID-19?

            1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

            Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

            2. Bo uratujesz komuś życie

            Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.

            3. Bo możesz!

            Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne

            i skuteczne.

            4. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

            Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się

            w niej koronawirusa.

            5. Bo zyskasz spokój

            Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający

            z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

            6. Bo szczepionki są bezpieczne

            Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

            7. Bo zostaniesz zbadany

            Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

            8. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!

            Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

            9. Powrót do normalności oznacza:

            • odejście od maseczek,
            • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
            • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
            • dalszy rozwój gospodarki,
            • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
            • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
            • wakacje bez ograniczeń,
            • poprawę jakości życia nas wszystkich.

            10. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

             

            Źródło:https://www.gov.pl/web/szczepimysie

          • Ferie zimowe - propozycje

          • Szanowni Państwo,

            w imieniu Ministra Edukacji i Nauki proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń na Nowy Rok: zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności w 2021 r. 

            Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.

            MEN przygotował ciekawą propozycję dla uczniów:

            Ferie z TVP 

            Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu! 

            Więcej informacji www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin

            Akcja „Ferie bez nudy” 

            Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.  

            Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będą w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie.

            LINKI:      "Ferie z TVP"                                    "Ferie z polskim radiem"                    "Ferie bez nudy"

          • "Mieszkam w Beskidach" - przypomnienie o konkursie

          •  XXVIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY

            „MIESZKAM W BESKIDACH”

            TERMIN: do końca stycznia 2021 r.

            Prace można dostarczyć do szkoły w godzinach pracy sekretariatu (7:30 - 13:00) - muszą być podpisane (imię, nazwisko, klasa).

            Istnieje również możliwość przesłania zdjęcia pracy do nauczyciela plastyki lub bezpośrednio do organizatorów konkursu. 

             

            REGULAMIN KONKURSU

            Organizator:
            Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej k/Żywca

             

            Cel: Celem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Beskidach” jest rozbudzanie i poszerzanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych szeroko rozumianych zainteresowań plastycznych, ze szczególnym ukierunkowaniem na poznanie folkloru i sztuki ludowej. Ideą konkursu jest również zwrócenie uwagi jego uczestnikom na otaczające nas piękno krajobrazu beskidzkiego i przemiany jakie w nim zachodzą. Mała Beskidzka Ojczyzna, jej życie codzienne, obraz teraźniejszy i miniony to główna inspiracja jaką organizatorzy proponują uczestnikom konkursu w tworzeniu ich prac.

            Tematyka i technika prac.

            Tematyka prac powinna być związana z jak najszerzej rozumianym terminem Beskidy. Organizatorzy nie narzucają , jak i nie określają rodzajów stosowanych technik plastycznych pozostawiając w tym względzie pełną dowolność i swobodę twórczą. Dopuszcza się wszelkiego rodzaju formy wyrazu plastycznego, słownego /tzw.„malowanie słowem”/ oraz muzycznego.

            Rodzaje technik dotychczas stosowanych w konkursie; rysunek, szkic, akwarela, korzenioplastyka, rzeźba, makieta, malarstwo na szkle, bibułkarstwo, makrama, linoryt, fotografia, grafika komputerowa, filmy video, kolaż, poezja, relacje z wycieczek, opowiadania itd.itp./

            Jedynymi wymogami ze strony organizatorów jest fakt, że prace nadsyłane na konkurs powinny być efektem samodzielnej pracy twórczej uczestników konkursu oraz nie mogą brać udziału w innych konkursach !!

            UWAGA!!! Dopuszcza się wspólne wykonanie prac przez dzieci i rodziców (kat. „mama, tata i ja”)

            Uczestnicy: Uczestnikiem konkursu może być każdy autor bez względu na wiek, miejsce zamieszkania itd. Konkurs pod tym względem ma w pełni otwarty charakter.

            UDZIAŁ W KONKURSIE JEST RÓWNOZNACZNY Z PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH ORAZ WYRAŻENIEM ZGODY AUTORA PRACY NA JEJ PUBLICZNĄ PREZENTACJĘ ORAZ WYKORZYSTANIE W DOWOLNY SPOSÓB PRZEZ ORGANIZATORÓW KONKURSU Z ZACHOWANIEM PRZEPISÓW RODO 

            Przebieg Konkursu.
            Listopad 2020- Styczeń 2021r. Przyjmowanie i rejestracja prac konkursowych
            Luty 2021r. Sporządzenie galerii internetowej prac konkursowych
            Luty/Marzec 2021r. Ocena prac przez jury
            20 Marzec 2021r. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu
            Kwiecień/Maj 2021r. Spotkania z laureatami konkursu

            Ocena prac i nagrody.
            Prace konkursowe ocenia jury powołane prze organizatorów w skład, którego wchodzą twórcy amatorzy jak również profesjonaliści z zakresu różnych form wyrazu artystycznego.
            Ocena prac przebiega w następujących kategoriach:
            autorzy w wieku do 6 lat, 7- 9 lat, 10-12 lat ,13 -15 lat, 16-18 lat, powyżej 18 lat

          • Wigilia - oddział przedszkolny

          • 23 grudnia w przedszkolu odbyła się wigilia. Dzieci wraz z wychowawca ułożyli stoliki oraz krzesła, rozłożyli talerze, serwetki oraz smakołyki przyniesione przez dzieci. Po przygotowaniach wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne oraz śpiewali kolędy. Wszyscy spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej świątecznej atmosferze.

          • MIKOŁAJKOWE PRACE PLASTYCZNE

          • Mikołajki to święto, które jest najbardziej popularne wśród dzieci. Dzień św. Mikołaja traktowany jest jak przedsmak świąt Bożego Narodzenia.

            Uczniowie klasy II wykonali mikołajkowe prace plastyczne --> w GALERII.

          • Mikołajki w przedszkolu

          • Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole  i przedszkolu to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Przedszkolaki oraz uczniowie starszych klas nie uczestniczyli niestety w spotkaniu ze Świętym Mikołajem w szkole lecz online podczas spektaklu „Wizyta Świętego Mikołaja”.  Przedszkolaki na początku zapoznały się z tradycją Mikołajek
            i prawdziwą historią Świętego Mikołaja. Po ogromnej porcji wiadomości wreszcie nadszedł czas na rozpakowanie prezentów , które czekały na dzieci w przedszkolu pod choinką. W podzięce za otrzymane prezenty dzieci z radością zaśpiewały dla Mikołaja piosenkę. W tym dniu w przedszkolu było dużo zabawy ,śpiewu i tańców.

            Serdecznie dziękujemy restauracji „Przystanek Kocierz” za przygotowanie słodkich paczek świątecznych dla naszych przedszkolaków.

          • Podziękowanie

          • Podziękowanie za wsparcie akcji charytatywnej

            dla Domu Dziecka w Żywcu.

            Dyrekcja wraz z  gronem pedagogicznym 

            Szkoły Podstawowej im. Górali Żywieckich w Okrajniku

            składają serdeczne podziękowania

            dla rodziców i uczniów

            za ogromne zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej

            „PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA DLA OSÓB POTRZEBUJĄCYCH POMOCY”.

             

            Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.

            Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

            Za wielką pomoc, poświęcenie i życzliwość

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

            Do naszej szkoły wpłynęło również podziękowanie od dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu. Przypominamy, iż akcja przeprowadzona była na przełomie listopada/grudnia trwała bardzo krótko ze względu na sytuację, ale mimo to udało się!!! Pomysł pomocy dla tej placówki zrodził się z potrzeby serca.

            Dary te zostały przekazane 07.12.2020r.

            Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej !

          • MIKOŁAJKI

          • Uczniowie klas I - III podczas zdalnego nauczania wykonali piękne rysunki z Mikołajami. Zapraszamy do galerii.

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • W roku 2020 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada na 5 grudnia (sobota)   Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.   Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie z naszej szkoły również uczcili ten dzień:)

            Więcej zdjęć w galerii.

          • Barbórka

          • Z okazji Barbórki wszystkim Górnikom
            życzymy wszelkiej pomyślności,
            zdrowia i bezpiecznej pracy.

            Mijają dni pracy na kopalni,
            Górnicy na szychta chodzą,
            Na dole w pocie czoła pracują.
            Aż w końcu dzień upragniony,
            Za poczciwe wydobywanie węgla,
            Świętej Barbary nadchodzi święto.
            Barbara patronką jest górników,
            Tych, którzy dla wszystkich ludzi węgiel wydobywają,
            By w ich domach było ciepło,
            By płomienie nie wygasły.
            Bo przecież tłumaczyć nie trzeba,
            Że górników święto czwartego grudnia,
            To właśnie „Barbórka”!

          • Pierwszy śnieg...

          • Pierwszy śnieg i tyle zabawy... Nasi uczniowie pochwalili się swoimi pięknymi rzeźbami ze śniegu - bałwanami, które powstały w ich ogrodach podczas minionego weekendu. 

             

          • Dzień Pluszowego Misia

          • W dniu 25 listopada dzieci z przedszkola oraz klas I-III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim misiem. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od ułożenia przyniesionych pluszaków  w Krainie Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz  bawiły się przy piosenkach o misiach, brały  udział w zabawach ruchowych, misiowych tańcach oraz wykonywały prace plastyczne. W tym dniu dzieci otrzymały również życzenia od Kubusia Puchatka z którym policzyliśmy się za pomocą Internetu. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

            Klasy I-III pomimo nauki zdalnej również obchodziły dzień Pluszowego Misia. Obejrzały prezentację multimedialną, wykonały pracę plastyczną oraz zdjęcia ze swoim misiem.

            Więcej zdjęć w galerii.