• Powiatowy konkurs plastyczny - "Wielkanoc w tradycji naszych przodków"

          • W dniu 16 marca br. w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu w ramach cyklu "Wielkanoc w tradycji naszych przodków" odbył się konkurs plastyczny o tematyce obrzędowej skierowany do dzieci i młodzieży z terenu całego powiatu. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

            Uczestnicy mieli za zadanie ukazać w swoich pracach plastycznych zwyczaje Wielkanocne funckjonujące do dnia dzisiejszego jak i te, które uległy zapomnieniu. 

          • Pierwsza partia darów dostarczona. Solidarni z Ukrainą

          • Szanowni Państwo, informuję, iż pierwsza partia darów dla Ukrainy została już dostarczona do Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

            Bardzo dziękujemy za udział w akcji.

            Zbiórka trwa nadal (do 11.03. br.), przede wszystkim są potrzebne:

            -środki opatrunkowe, bandaże, środki dezynfekcyjne.

        • pomoc dla Ukrainy
          • POMOC DLA UKRAINY!!!

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice oraz Nauczyciele nie możemy pozostać obojętni w obecnej sytuacji, która dzieje się za naszymi wschodnimi granicami państwa, dlatego gorąco prosimy WSZYSTKICH o przyłączenie się do zbiórki dla matek i dzieci uciekających z Ukrainy.

            Od 1 marca do szkoły można przynosić następujące artykuły:

            • koce, pościele, poduszki, karimaty, ręczniki
            • odzież (TYLKO NOWA)
            • artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia np.: konserwy, przetwory mięsne, cukier, olej, mleko, musy, kaszki/mleko dla niemowląt, herbaty, kawy, melisa
            • WODA
            • kosmetyki, środki higieniczne – pampersy, żele do mycia, płyny do prania, pasty do zębów, szczoteczki, chusteczki nawilżane i higieniczne oraz środki higieniczne dla kobiet 
            • zabawki, kredki itp.  DLA NAJMŁODSZYCH
            • słodycze
            • środki opatrunkowe, odkażające, leki OTC

            Patron akcji: CARITAS DIECEZJI BIELSKO - ŻYWIECKIEJ

            Koordynator: mgr Agnieszka Zaręba

            Solidarni z Ukrainą!!!

          • Zajęcia świetlicowe

          • Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów na zajęcia muzyczno-ruchowe, plastyczne, biblioteczne oraz zajęcia rozwijające kreatywność, które po feriach będą odbywać się ramach zajęć świetlicowych.Przypominamy, iż na świetlicy jest możliwość odrabiania zadań domowych oraz nadrabiania braków i zaległości edukacyjnych przez dzieci.Szczegółowe informacje u opiekunów świetlicy.

        • Bezpieczne ferie (obrazek ze strony Policji Śląskiej)
          • BEZPIECZNE FERIE

          • ZAGROŻENIA ZIMĄ

            Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

            BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY:

            • Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.

            • Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.

            • Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.

             Jeżdżąc na nartach, zawsze ubieramy kask.

            • Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

            • Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.

            • Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.

            • Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

             

            W GÓRACH:

            • Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.

            • Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.

            • Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.• Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.

            • Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

             

            BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

            Wszystkim narciarzom i snowboardzistom przedstawiamy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

            1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

            2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

            3. WYBÓR TORU JAZDY. Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

            4. WYPRZEDZANIE. Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

            5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU. Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

            6. ZATRZYMANIE NA TRASIE. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

            7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

            8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH. Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

            9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

            10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

             

            Powyższe informacje pochodzą ze strony Śląskiej Policji:
            https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/328608,Bezpieczne-ferie.html

             

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • We wtorek, 8 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

            W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle. Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

            Więcej informacji na stronie: https://www.saferinternet.pl/

            Ciekawe strony:

            https://sieciaki.pl/  oraz https://sieciaki.pl/warto-wiedziec

            - teleturniej Dzień Bezpiecznego Internetu

            - Quiz wiedzy o DBI

        • Plakat konkursu Mieszkam w Beskidach
          • "Mieszkam w Beskidach" - przypomnienie o konkursie

          • XXIX MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY

            „MIESZKAM W BESKIDACH”

            TERMIN: do końca stycznia 2022 r.

            Prace dostarczyć do szkoły do nauczyciela plastyki - muszą być podpisane (imię, nazwisko, klasa).

            Więcej informacji na stronie organizatora:
            http://mieszkamwbeskidach.pl/index.php/2021/09/13/witamy-po-raz-29/

            Regulalmin konkursu

            Klauzula RODO 

            Tematyka i technika prac.

            Tematyka prac powinna być związana z jak najszerzej rozumianym terminem Beskidy. Organizatorzy nie narzucają , jak i nie określają rodzajów stosowanych technik plastycznych pozostawiając w tym względzie pełną dowolność i swobodę twórczą. Dopuszcza się wszelkiego rodzaju formy wyrazu plastycznego, słownego /tzw.„malowanie słowem”/ oraz muzycznego.

            Rodzaje technik dotychczas stosowanych w konkursie: rysunek, szkic, akwarela, korzenioplastyka, rzeźba, makieta, malarstwo na szkle, bibułkarstwo, makrama, linoryt, fotografia, grafika komputerowa, filmy video, kolaż, poezja, relacje z wycieczek, opowiadania itd.itp./

            Jedynymi wymogami ze strony organizatorów jest fakt, że prace nadsyłane na konkurs powinny być efektem samodzielnej pracy twórczej uczestników konkursu oraz nie mogą brać udziału w innych konkursach !!UWAGA!!! Dopuszcza się wspólne wykonanie prac przez dzieci i rodziców (kat. „mama, tata i ja”) Uczestnicy: Uczestnikiem konkursu może być każdy autor bez względu na wiek, miejsce zamieszkania itd. Konkurs pod tym względem ma w pełni otwarty charakter.

            UDZIAŁ W KONKURSIE JEST RÓWNOZNACZNY Z PRZEKAZANIEM PRAW AUTORSKICH ORAZ WYRAŻENIEM ZGODY AUTORA PRACY NA JEJ PUBLICZNĄ PREZENTACJĘ ORAZ WYKORZYSTANIE W DOWOLNY SPOSÓB PRZEZ ORGANIZATORÓW KONKURSU Z ZACHOWANIEM PRZEPISÓW RODO 

             

          • Nowe obostrzenia koronawirusowe - nauka zdalna

          • NAUKA ZDALNA w klasach II - VIII:

            20.12.2021 (poniedziałek) - nauka zdalna

            21.12.2021 (wtorek) - nauka zdalna

            22.12.2021 (środa) - nauka zdalna

             

            23.12.2021 - 02.01.2022 - zimowa przerwa świąteczna

             

            03.01.2021 (poniedziałek) - nauka zdalna

            04.01.2021 (wtorek) - nauka zdalna

            05.01.2021 (środa) - nauka zdalna

             

            06.01.2022 (czwartek) - Święto Trzech Króli

            07.01.2020 (piątek) - dodatkowy dzień wolny od zajęć 

          • Pieczenie świątecznych pierniczków

          • Grudzień to okres przedświąteczny, który kojarzy się nam z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III postanowili przygotować ciasto na pierniczki, a po upieczeniu pięknie je udekorować. Atmosfera w czasie zajęć, była niecodzienna i bardzo miła. Pierniczki wyszły przepięknie. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały one różne kształty, były udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami.

            Pięknie udekorowane pierniki trafiły na wspólną wigilijkę klasową.