• Dzień kolorowej skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

• 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale także Dzień kolorowej skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.​​​​​​​

Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

Dziś cała nasza szkoła i oddział przedszkolny wzięli udział w akcji.

• Konkurs Kangur Matematyczny
          • Kangur Matematyczny

• Dnia 16 marca 2023 r. o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VIII. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Konkurs miał na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania  zadań. W konkursie wzięło udział  9 uczniów. Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi.

Po zakończeniu wszystkie osoby otrzymały upominek - układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

• Dzień Liczby Pi - Święto Matematyki - 14 marca

• Dzień Liczby Pi  święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. (Wikipedia)

W szkole również świętowaliśmy z liczbą pi.
            Uczniowie klas VI i VIII sprawdzali jaka ona piękna, kolorując barwną spiralę przedstawiającą liczbę pi (przedstawił ją kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski).
            Dla uczniów klas IV i V zorganizowany został konkurs plastyczny na najpiękniejszą liczbę pi. Uczniowie podczas lekcji mieli za zadanie ozdobić ją w ciekawy i oryginalny sposób. Najpiękniejszą liczbę pi wybierali pozostali uczniowie szkoły w drodze głosowania. I miejsce zdobyła uczennica klasy IV, wyróżnione zostały również prace dwóch uczennic z klasy V. Gratulujemy!

Dla uczczenia święta liczby pi powstała róznież gazetka okolicznościowa z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami.

• Spacer klasy 6 do Łękawicy

• We wtorek, 14 marca, klasa 6 w ramach lekcji wychowania fizycznego wybrała się na spacer do Łękawicy. Kolejny raz wsparli akcję i wrzucili nakrętki do serduszka.

• podziekowanie za udzial w akcji
          • Podsumowanie akcji "Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci"

• Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Zakończyła się akcja "Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci".

​​​​​​​Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży poprzez zbieranie elektrośmieci.

​​​​​​​Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów. Podsumowując, w zbiórce nasza placówka zebrała: 291 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

​​​​​​​Zgodnie z regulaminem akcji warunkiem otrzymania nagrody jest zebranie 500 kg ZSEiE. Kilogramy uzbierane przez naszą placówkę nie przepadają. Zostaną doliczone przy kolejnej edycji akcji.

Koordynator akcji: mgr Agnieszka Zaręba

• Serduszko - nakrętki

• We wtorek, 7 marca, uczniowie klasy 4 i 5 w ramach lekcji wychowania fizycznego byli przy serduszku, aby wrzucić nakrętki, przy okazji sprawdzili aktualny stan powietrza i mechanicznych płuc.

• Lekcja o smogu

• W dniu 2.03 dzieci ze szkoły z klasy 5, 6, 8 wzięły udział w prelekcji prowadzonej pod banerem płuc w gminie Łękawica. Nauczyciel biologii omówił proces oddychania, nawiązał do prawidłowego składu powietrza i wskazał ważniejsze zanieczyszczenia powietrza. Wytłumaczył pojęcie "smogu", wskazał żródła zanieczyszczeń i ich wpływ na zdrowie człowieka. Z prelekcji dzieci dowiedziały się o monitoringu powietrza, gdzie można sprawdzic aktualny stan czystości powietrza, zachęcając do wspólnego dbania o środowisko.

• Zawody - tenis stołowy klas 7-8

• W czwartek (23.02.2023) na hali w Łękawicy odbyły się zawody międzyszkolne w tenisie stołowym dla klas 7 i 8. Uczniowie naszej szkoły zajęli 2 miejsca w kategorii chłopców i dziewczyn