We wtorek 4 czerwca uczniowie klasy pierwszej na zajęciach z edukacji technicznej przygotowali kolorowe, a jednocześnie zdrowe i smaczne desery. Do ich przygotowania został wykorzystany sprzęt – lodówka, zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Aktualności
Zdrowo i kolorowo - klasa 1
- 6
Obserwatorzy przyrody
28 maja klasa 1 wraz z wychowawczynią wybrała się na wiosenny spacer. Celem wyjścia była obserwacja wiosennego krajobrazu, rozpoznawanie drzew liściastych, iglastych, krzewów oraz wyszukiwanie ciekawostek przyrodniczych. Dzieci zaobserwowały nie tylko drzewa i krzewy, ale także pracę mrówek w mrowisku usytuowanym w brzozowym zagajniku, kwitnące krzewy jeżyn i dzikiej róży. Ta praktyczna lekcja przyrody z pewnością przyczyni się do lepszego przyswojenia zdobytych wiadomości.
4
Przedstawienie przedszkolaków dla mam
Z okazji Dnia Matki przedszkolaki wystawiły przedstawienie i przygotowały upominki dla swoich mam. Spektakl rozpoczynał taniec ze wstążkami do muzyki Vivaldiego. Po kilku wersach rymowanego powitania dzieci zaśpiewały piosenkę Majki Jeżowskiej „A ja wolę moją mamę” z choreografią Kariny Kocieniewskiej. Dzieci współtworzyły wierszyki na tę uroczystość, oddając w nich wybrane cechy swoich prawdziwych mam. Przedszkolny spektakl zakończyła piosenka z choreografią Kasi Zaniat „OAE”. Niektórym młodym artystom trema nie pozwoliła wykrztusić z siebie ani słowa na scenie, jednak prapremierowe występy oraz wyświetlana w tle prezentacja multimedialna pozwoliły mamom docenić geniusz własnych dzieci. Na ten dzień przedszkolaki przygotowały dla swoich mam laurki, kwiaty z bibuły i korony z napisem „NAJLEPSZA MAMA NA ŚWIECIE”, a same zostały po występie obdarowane słodyczami.
Dzień Mamy i Taty
"Ten walczyk jest dla rodziców,
wciąż tańczą go raz, dwa, trzy.
Pobiegnę po kwiaty dla nich,
to będą fiołki i bzy.”Te piękne słowa piosenki towarzyszyły dzisiejszej uroczystości, która odbyła się w naszej szkole z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z klasy pierwszej i drugiej dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień stał się wyjątkowy. Rodzice z uwagą i wzruszeniem wysłuchali części artystycznej wykonywanej przez uczniów. Wzruszające i pełne ciepła, przepięknie wykonane piosenki ubarwiły tę uroczystość. Goście nagrodzili występy dzieci dużymi brawami. Następnie uczniowie złożyli życzenia swoim rodzicom i wręczyli wcześniej przygotowane laurki. Zaraz po tym odbył się poczęstunek, któremu towarzyszyło oglądanie wystawy portretów rodziców namalowanych przez dzieci.
3
Wystawka książek o tematyce regionalnej w bibliotece
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawka książek poświęcona tematyce regionalnej. Znalazły się tam pozycje związane z historią i współczesnością Żywiecczyzny, a przede wszystkim górali żywieckich oraz monografia Gminy Łękawica. Uczniowie mogli zapoznać się z informacjami o najbliższym otoczeniu oraz patronie naszej szkoły, czyli historii górali żywieckich.
Przedszkolaki czytają i odwiedzają biblioteki
Kącik czytelniczy to jedno z najważniejszych miejsc w sali przedszkolnej. Na co dzień przedszkolaki samodzielnie wybierają książki znajdujące się w zasięgu ich ręki, a ich ulubione lektury to „Rok na ulicy Czereśniowej”, seria przygód Kici Koci i Samochodzika Franka.
Częste wizyty w szkolnej bibliotece pozwalają dzieciom uzupełniać wiedzę na temat dinozaurów, wulkanów, egzotycznych zwierząt oraz innych zagadnień z przedszkolnego programu nauczania i kalendarza świąt. Atlasy, albumy i encyklopedie robią wrażenie zarówno swoimi rozmiarami, jak również ilustracjami i informacjami zawartymi w tekście.
Znając wartość czytania, 13 marca 2024 roku przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. Tam poznały najróżniejsze książki: pachnące, trójwymiarowe, ogromne i malutkie, w różnych językach, pop-upy, harmonijki, a nawet książkę uszytą z tkaniny. Chętnie skorzystały z miękkich dywanów, wygodnych foteli i fascynujących labiryntów między półkami z księgozbiorem. Dowiedziały się również, że w Żywieckiej Biblioteki Samorządowej można otrzymać bezpłatnie książkową wyprawkę, gdy się do niej zapisze po swoich trzecich urodzinach. W gmachu biblioteki przedszkolaki obejrzały także wystawę pt. „Pejzaże wiatrem malowane” Floriana Kohuta, słynnego artysty z Rudzicy, który większość swojej twórczości poświęcił strachom polnym. Podczas wycieczki przedszkolaki ponownie odwiedziły kawiarnię i księgarnię „Przystań”, znaną im już z poprzedniego wyjazdu do Żywca.
Codzienne, dobrowolne sięganie po książki przygotowuje dzieci do samodzielnego czytania, wzbogaca ich słownictwo i wyobraźnię, poprawia pamięć, rozbudza ciekawość świata i stymuluje rozwój mózgu, a wspólne czytanie książek i przeglądanie wyszukiwanek wzmacnia nasze więzi emocjonalne w grupie.
Te cenne chwile z książkami uwieczniamy czasem na zdjęciach. Niektóre z prezentowanych tu fotografii zostały wykonane aparatem Canon EOS M50 Mark II, którego zakup został sfinansowany przez program Laboratoria Przyszłości. Czy potraficie rozpoznać, które to zdjęcia?
822
Dzień Pszczoły w przedszkolu
20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji przedszkolaki kolejny raz sięgnęły po książki na temat ekologii zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci poszerzyły swoję niemałą wiedzę na temat pszczół, rozkodowały zaszyfrowane kolorowanki, a także potrenowały spostrzegawczość przy pszczelich wyszukiwankach. Na placu zabaw odbyła się gra terenowa, której celem było znalezienie uli w sześciu kolorach.
Dzień Pszczoły był elementem całorocznego projektu pn. "Kochamy przyrodę".
4
EuroWeek - 13-17 maja - Duszniki Zdrój
W dniach od 13 do 17 maja 2024 roku chętne osoby z klas V, VI i VII brały udział w wyjeździe edukacyjnym do Kotliny Kłodzkiej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach Programu EuroWeek - Szkoła Liderów. Jest on programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy z wielu krajów świata.
65
"Lekcja kleszczoochrony"
Uczniowie klasy 1 i 2 wzięli udział w kampanii PSSE propagującej podstawowe zasady ochrony przed kleszczami. Głównymi celami programu było wyrabianie nawyków samokontroli po powrocie do domu ze spaceru z terenów zielonych, propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami oraz przygotowanie dzieci do wypoczynku letniego, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu. Dzieci otrzymały "Kleszczowankę" - kolorowankę zawierającą podstawowe informacje o życiu kleszcza oraz podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami oraz zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach.
4
Polskie legendy - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
14 maja uczniowie klas 1 - 2 zakończyli cykl zajęć realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa poświęconym polskim legendom. Klasa 2 wysłuchała "Legendy o Bazyliszku" i wykonała na jej podstawie komiks. Klasa 1 na wcześniejszych zajęciach ilustrowała poznawane legendy. Za prace plastyczne uczniowie obu klas otrzymali nagrody książkowe.
„W Krainie Czarów”
9 maja uczniowie z klasy I, II i IV obejrzeli w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego FORTE. Dzieciom bardzo podobała się piękna scenografia oraz piosenki, które wzbogaciły opowieść o Alicji, a także dostarczyły wiele emocji. Musical przedstawiający serię nieprzewidzianych wydarzeń na scenie stał się okazją do dobrej zabawy.
9
Plakaty promujące czytelnictwo
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas IV, V, VI, VII podczas lekcji plastyki wykonywali plakaty promujace czytelnictwo.
2
Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
Klasa 2 - dzień praktycznych działań związanych z ważeniem
W środę, 17 kwietnia uczniowie klasy II mieli dzień praktycznych działań związanych z ważeniem. Poznali różne rodzaje wag (szalkowa, sprężynowa, kuchenna, elektroniczna) i sami indywidualnie lub w grupach je obsługiwali. Na zajęciach została użyta waga elektroniczna zakupiona w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
3
Dzień Ziemi w przedszkolu
Z okazji Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia przedszkolaki zajęły się sprawami naszej planety. Była to naturalna kontynuacja tematu kosmosu, który towarzyszył nam w poprzednim tygodniu.Na mapie fizycznej świata porównaliśmy proporcje lądów i oceanów, a ustaliwszy, że zaznaczonych na niebiesko oceanów jest znacznie więcej, zrozumieliśmy, dlaczego Ziemia jest nazywana błękitną planetą.Następnie w sukurs przyszły nam książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W albumie geograficznym odnaleźliśmy identyczne kształty jak te na mapie - były to kontynenty. Odgadywaliśmy nazwy zwierząt, jakie na nich żyją i podziwialiśmy piękno przyrody naszej planety. Z "Poradnika młodego ekologa" dowiedzieliśmy się, jakie problemy dotykają Ziemię i w jaki sposób pomagamy jej naszymi dobrymi, codziennymi nawykami. Przyniesione do przedszkola materiały z recyklingu posłużyły nam do przygotowania strojów na ekologiczny pokaz mody. Niewykorzystane pudła i folia bąbelkowa przeistoczyły się w statek, tunel, zjeżdżalnię i domek. Zabawa nimi dała nam dużo radości i wyzwoliła więcej kreatywności niż gotowe zabawki.
5
Dzień Ziemi - pokaz Eko-Mody
- 38
Wycieczka klasy 6
W dniu 16 kwietnia klasa szósta uczestniczyła w wycieczce do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic. Odwiedzili m.in muzeum w rodzinnym domu Świętego Jana Pawła II.
11
Dzień Marchewki
4 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki. Celem tego dnia było rozpowszechnienie wśród uczniów klasy I i II oraz przedszkolaków wiedzy o warzywach i zdrowym stylu życia z wyróżnieniem marchewki. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi to warzywo, jaki pierwotnie miało kolor oraz, że kiedyś uprawiano go nie ze względu na korzeń, ale dla aromatycznych nasion i liści używanych jako przyprawa. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali łamigłówki oraz przypomnieli sobie piosenkę ,,Urodziny marchewki”. Pierwszaki przygotowały smaczną i zdrową surówkę z marchewki i jabłka. Przedszkolaki układały ,,marchewkowe” puzzle. Wszyscy zapamiętali, że marchewka jest niezwykle bogata w wartości odżywcze, nie tylko surowa, ale i w formie soków, musów, ciast i innych przysmaków.
11
Zajączek w przedszkolu
W Wielki Czwartek przedszkole odwiedził wielkanocny zajączek. Kicał tu i tam i wszędzie gubił czekoladowe jajeczka, jednak bystre przedszkolaki pozbierały wszystkie co do jednego. W Wielki Piątek do przedszkola przyszliśmy z jajkami, które przeistoczyły się w kolorowe pisanki. Niektóre były tak apetyczne, że od razu tego dnia zostały zjedzone przez maluszki. Życzymy wszystkim tak smacznych jajek w czasie rozpoczynających się Świąt Wielkanocnych!
8
Życzenia Wielkanocne
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie