30 maja udaliśmy się do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kocierzu Moszczanickim. Celem naszego wyjazdu był udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym w tamtejszej szkole dla uczniów klas drugich z naszej gminy. W I etapie, który odbył się w każdej drugiej klasie wyłoniono trzy osoby. W II etapie reprezentanci z trzech szkół pokazali wysoki poziom swoich umiejętności. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań ortograficznych uczniów, kształtowanie nawyku poprawnego pisania pod względem ortograficznym, wspieranie uzdolnień językowych dzieci oraz promowanie zdrowej rywalizacji. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie naszej uczennicy, która zajęła drugie miejsce.
Aktualności
Udział uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym
- 4
Warsztaty z energii odnawialnej
W czwartek, 29 maja, w naszej szkole odbyły się warsztaty poświęcone energii odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli się, skąd bierze się prąd, jakie są źródła energii oraz jak działają wiatraki i panele słoneczne.
Podczas zajęć dzieci mogły zobaczyć te urządzenia w działaniu, a nawet samodzielnie spróbować uruchomić wiatrak! Było sporo zabawy i mnóstwo ciekawych informacji.
4
Wycieczka klasy 8 do Warszawy
W dniach 26-27 uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami ze szkoły w Kocierzu Moszczanickim udali się na wycieczkę do Warszawy. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestnicy mogli samodzielnie eksperymentować i poznawać tajniki nauki w ciekawy i interaktywny sposób. Po południu spacerowaliśmy bulwarami wiślanymi, zatrzymując się przy pomniku Syrenki Warszawskiej. Spacer zakończyliśmy na punkcie widokowym Stadionu Narodowego - co było wielką atrakcją dla fanów piłki nożnej. Następnie przejechaliśmy metrem, co samo w sobie było atrakcją – dla wielu była to pierwsza podróż tym środkiem transportu. Kolejnym punktem był wyjazd windą na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd rozciągał się imponujący widok na panoramę Warszawy.
Drugi dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem Starego Miasta – klimatycznych uliczek, zabytkowych kamienic i Rynku. Odwiedziliśmy wzruszający Pomnik Małego Powstańca oraz Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie oddaliśmy hołd poległym. Następnie udaliśmy się pod Pałac Prezydencki, a kulminacyjnym punktem dnia było zwiedzanie Zamku Królewskiego, gdzie poznaliśmy historię polskich królów i dawnej Warszawy.
Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze, uczniowie mieli okazję zintegrować się w czasie wspólnej wycieczki. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.14
Wycieczka klas II-VII do Ojcowa
W dniu 20 maja uczniowie klas II, III, V, VI i VII wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejścia malowniczą Doliną Prądnika. Spacerując wśród wapiennych skał, podziwialiśmy piękno przyrody. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawe historie o tym wyjątkowym miejscu i jego mieszkańcach – zarówno tych dawnych, jak i obecnych.
Po dotarciu do Jaskini Łokietka rozpoczęliśmy zwiedzanie jednego z najbardziej znanych obiektów przyrodniczych Ojcowskiego Parku Narodowego. Mogliśmy zobaczyć charakterystyczne komory i formy naciekowe, które tworzyły się przez tysiące lat.
Po wyjściu z jaskini udaliśmy się do budynku „Pod Łokietkiem”, gdzie obejrzeliśmy film przyrodniczy o parku oraz zapoznaliśmy się z ciekawą ekspozycją przyrodniczą. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o faunie i florze Ojcowskiego Parku oraz o jego historii geologicznej.
Następnie wsiedliśmy do autokaru i przejechaliśmy pod Zamek w Pieskowej Skale. Tam poznaliśmy legendę związaną z zamkiem i jego tajemniczą nazwą. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o pięknej Dorocie i jej odwadze, która – według legendy – nadała nazwę temu miejscu.
Na zakończenie naszej wycieczki przeszliśmy pod Maczugę Herkulesa – jedną z najbardziej rozpoznawalnych skał w Polsce.
Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń, wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była nie tylko okazją do kontaktu z naturą, ale również wartościową lekcją historii i geografii.
13
Konkurs dla klas IV-VIII
Informacje o konkursie na stronie organizatora
Przedmiot Konkursu
1. Przedmiotem Konkursu jest wykonanie prac konkursowych (dalej: „Praca konkursowa”):
1) w kategorii prac indywidualnych - wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie nie większym niż A3 z wyłączeniem form przestrzennych,
2) w kategorii prac grupowych - realizacja filmu w formacie mp4 o długości od 1 minuty do maksymalnie 3 minut, w oparciu o indywidualną koncepcję Zespołu np. reportaż, piosenka w formacie mp4.2. Prace konkursowe muszą przekazywać treści dotyczące obszarów tematycznych:
1) wieś lub gmina zielonej transformacji (rozumiane jako wieś lub gmina efektywna energetycznie, wykorzystująca technologie OZE z uwzględnieniem potencjału energetycznego gospodarstw rolnych znajdujących się na terenie gminy) lub
2) rodzinne gospodarstwo zielonej transformacji (rozumiane jako gospodarstwo efektywne energetycznie, wykorzystujące technologie OZE z uwzględnieniem potencjału energetycznego gospodarstwa rolnego).
Konkurs plastyczny - zachęcamy do udziału
IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Ja-My-Ty OBYWATELE EUROPY
z cyklu HISTORYCZNY SYMBOL SŁOWIAŃSKIORGANIZATOR
Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach; www.mdkkatowice.pl
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE ORGANIZATORA (LINK).
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Konkurs jest otwarty i mogą w nim brać udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych województwa śląskiego i wychowankowie placówek pracy pozaszkolnej.
- Przedmiotem konkursu jest wykonanie dowolną techniką płaską projektu broni białej (miecz lub tarcza) z detalem na wzór historycznych słowiańskich wzorów.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
Stwórz wzór inspirowany kulturą słowiańską w detalu białej broni.
- Wymogi techniczne:
- technika plastyczna płaska (rysunek, malarstwo, kolaż, grafika warsztatowa, itp.),
- format pracy: od A4 do A3,
- bez elementów wypukłych,
- zakaz stosowania programów graficznych i elementów cyfrowych,
- prace muszą być wykonane indywidualnie.
Na odwrocie pracę należy opisać: imię i nazwisko autora pracy, wiek, miejscowość, nazwę szkoły, numer kontaktowy lub e-mail do nauczyciela prowadzącego (można skorzystać z metryczki – załącznik nr 2). DANE ZAPISUJEMY DRUKOWANYMI LITERAMI.
PRACE DOSTARCZYĆ do szkoły najpóźniej do 30 maja br.
W hołdzie Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowanych dla wszystkich szkół z terenu gminy. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem „Cudu nad Wisłą”, gdzie wspólnie z innymi uczniami odśpiewali hymn, wysłuchali Apelu Poległych oraz złożyli wieniec. To wydarzenie stało się ważną i poruszającą lekcją historii oraz wyrazem szacunku dla narodowej tradycji.
Dzień bez plecaka – kreatywność uczniów nie zna granic!
W środę, 16 kwietnia, w naszej szkole odbył się „Dzień bez plecaka”. Tego dnia uczniowie mogli przynieść swoje książki i przybory szkolne w czymkolwiek... byle nie w plecaku! Wykazali się ogromną pomysłowością – szkolne korytarze wypełniły się walizkami, wiaderkami, poszewkami na poduszki, reklamówkami, a nawet... kocem.
To wydarzenie dostarczyło wszystkim mnóstwo radości i udowodniło, że nauka też może iść w parze z dobrą zabawą.
5
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie